İŞ YERINDE KÖTÜ BIR DAVRANIŞLA KARŞILAŞTIĞIMIZDA YÜKSEK SESLE DILE GETIRELIM

İŞ YERINDE KÖTÜ BIR DAVRANIŞLA KARŞILAŞTIĞIMIZDA YÜKSEK SESLE DILE GETIRELIM

ETKİNLİK TARİHİ: 03 Şubat 2020

 

İş Yerinde Kötü Bir Davranışla Karşılaştığımızda Yüksek Sesle Dile Getirelim

İşyerinde saldırgan davranışlar gördüğümüzde, bunu yapan ile yüzleşmek korkutucu olabilir. Ancak, bu tür davranışları göz ardı edersek bir çalışan, meslektaş veya lider olarak işimizi yapmıyoruz demektir. Araştırmalar, getireceği mücadele ile başa çıkabileceğimizi düşündüğümüz zor işleri daha kolay üstlendiğimizi gösteriyor. Öyleyse ilk hareketimiz bir nefes almak ve kendimize bu konuşmanın zor olacağını hatırlatmak olmalı. Tabi yüzleştiğimiz zaman sözlerimizin bize nasıl geri döneceğini konusunda hazırlıklı olmalıyız.

Konuşma sırasında, sözlerimizi, kimseyi dışlamadığımızı veya kötü niyetimiz olmadığını gösterecek biçimde tasarlamamız çok önemlidir. Örneğin bir meslektaşımız saldırgan bir şaka yaptığında, “belki sen rahatsız etmek istememiş olabilirsin, ama işte ben böyle algıladım” gibi bir ifade kurabiliriz.

Bu tür yüzleşmelerde, sözlerimizi söylemeden önce nerede, nasıl söyleyeceğimizi ve karşıdakinin nasıl tepki verebileceğini, ne söyleyebileceğini önceden düşünmek iyidir. Önceden hazırladığımız böyle bir konuşma planı, gördüğümüzde olumsuz, kötü davranışlarla yüzleşmeye hazır olmamızı sağlayacaktır.

 “How to Speak Up When It Matters,” Khalil Smith et al.’dan adapte edilmiştir.ÜYE GİRİŞİ